Co je chytrý klíč

Pojem inteligentní či chytrý klíč (v angličtině se nejčastěji používá termín „smart key“) označuje trochu paradoxně bezklíčový přístup k automobilu. Tento elektronický zamykací a startovací systém umožňuje řidiči otevření vozu letmým dotykem kliky rukou a spuštění motoru tlačítkem. Řidič tak má přístup do vozu, aniž by musel hledat po kapsách klíč. Postačující je vzdálenost tohoto „klíče“ v okruhu 1,5 metru od řídící jednotky vozidla, ten si s ní ověří kódy a vůz se automaticky odemkne. Zapalování se aktivuje za předpokladu, že řidič se s chytrým klíčem nachází uvnitř auta a na většině vozidel se provádí stiskem tlačítka startéru nebo obdobnou jednoduchou manipulací se spínačem zapalování.

Při opuštění vozidla vybaveného inteligentním klíčem je vozidlo uzamčeno buď stisknutím tlačítka na jedné z klik dveří, pouhým dotykem plochy na klice, nebo v některých případech pouze odchodem řidiče s klíčem od vozidla.

Některé systému jsou natolik sofistikované, že každý klíč k autu s sebou nese vlastní uživatelská nastavení. Při odemykání vozu se tak zároveň nastaví dle konkrétního řidiče příslušná poloha sedačky, volantu, vnějších zrcátek, případně i nastavení teploty, klimatizace a rádia.

Systém chytrého klíče vyvinula společnost Siemens v roce 1995 a poprvé jej představila automobilka Mercedes-Benz o tři roky později coby svůj patent Key-less Go na modelu řady S.