Rizika zneužití

Inteligentní klíče jsou elektronický zamykací a startovací systém, který umožňuje řidiči bezklíčové otevírání vozu letmým dotykem kliky a spuštění motoru tlačítkem. Nemusíte po kapsách hledat klíč. Pokud je nacházíte v okruhu 1,5 metru od řídící jednotky vozidla, klíč si s ní vymění přístupové kódy a vůz se automaticky odemkne. Sofistikované skupiny zlodějů se ovšem snaží tento systém přelstít a využít jej ke krádeži automobilu způsobem, pro který se vžil odborný termín RSA (Relay-Station-Attacks), který se do češtiny překládá jako útok zesílením signálu.

Na rizika krádeže automobilu prostřednictvím zesíleného signálu upozorňuje ve své studii specialista na bezdrátovou komunikaci Boris Danev ze švýcarské společnosti 3DB Technologies. Při testování dokázal signál autoklíče se svým zařízením zachytit až na vzdálenost 8 metrů. Následně převzatý signál odeslal až na vzdálenost 60 metrů a tím dokázal bez vědomí majitele odemknout a odjet s šesti auty z deseti. Studii jeho týmu na toto téma naleznete zde (pdf dokument).

Z výsledků jeho experimentu čerpal i známý český motoristický web Autoforum.cz ve svém článku Takhle se dnes kradou auta, bezklíčový vstup je otevře každému.

Před množícími se útoky na inteligentní klíče důrazně varuje také policie v Německu. Jen například v Hesensku řeší desítky krádeží aut prémiových značek. Renomovaný německý autoklub ADAC provedl rozsáhlý test a jeho výsledky byly krajně znepokojivé. Během několika vteřin se jeho technici dostali do všech 24 testovaných automobilů 19 značek různých kategorií od vozů nižší střední třídy koncernu VW, přes oblíbené modely Fordu, Renaultu až po luxusní sedany BMW a Lexus. Jeho výsledky podrobně rozebírá německý byznys magazín Wirtschafts Woche v článku Keyless-Go-Systeme – Mit Funkschlüsseln haben Autoknacker leichtes Spiel.

Krátké video ADACu k tomuto testu:

Tématem se ve svém článku zabýval také známý německý týdeník Spiegel pod výmluvným titulkem: „Schlüssellos, Auto los“, tedy „Bez klíče, bez auta“.

Na Youtube k článku zveřejnil reportáž:

Rizika zneužití chytrého klíče popisoval v německé veřejnoprávní televizi ZDF Udo Hagemann ze společnosti Bundpol specializující se na oblast security a ochrany veřejných osob a podnikatelů:

Samotná společnost Bundpol považuje inteligentní klíče z hlediska možného zneužití za obzvlášť závažný problém.

Problémy s množícími se krádežemi aut prostřednictvím zneužití bezklíčového přístupu k vozům se řeší čím dál více nejen v Německu, ale napříč celou Evropou. Tématu se dotýká například i tento článek britského Auto Expressu.

O faktu, že rizika krádeže auta útoky zesílením signálem se stávají předmětem diskuze už i u nás, svědčí i článek známé organizace na ochranu spotřebitelů dTest: Bezklíčový zámek vozu lze ošálit zesilovačem.